Amilyen örvendetes a galambász honlapok számának gyors emelkedése, - s vele együtt a galambok iránt érdeklődők táborának éppen az internetnek köszönhető gyarapodása, - éppoly zavaró, hogy - "vak vezet világtalant" módjára - a lelkes, ámde sokszor hiányos tájékozottságú kezdők egymásnak tesznek fel kérdéseket, egymástól várnak és fogadnak el válaszokat, amelyeket később, valós ismereteket és tapasztalatokat szerezve már maguk is megmosolyognának...Nekik szeretnék írásommal segíteni.A kérdéseket többnyire az üzenőfalakról (chat-ről) válogattam.
Lehet-e gyűrű nélküli galambot kiállítani?
- Bár ma Magyarországon több, egymástól független galambtenyésztő szervezet (szövetség, ill. országos egyesület) működik, s ezek szabályzataiban találhatók eltérések, a gyűrű nélküli galambok kiállítását egyik sem teszi lehetővé.
Milyen gyűrűvel lehet kiállítani?
- Csak szabályos, zárt (nem levehető, nem vágott) gyűrűvel.Ebben minden galambtenyésztő szervezetünk azonos álláspontot képvisel. Hogy melyik,mit tekint "szabályosnak", abban már vannak eltérések. Természetesen más szabályok vonatkoznak pl. a Postagalambsport Szövetség tagjaira, mások a Magyar Galamb-és Kisállattenyésztők Szövetsége (MGKSZ) egyesületeihez tartozókra, stb.
- Mivel magam is az MGKSZ - a nem postagalambokat tenyésztők legnagyobb létszámú szervezete - egyik tagegyesületéhez tartozom, ennek a szövetségnek a szabályzataiban vagyok otthon, ezért a továbbiakban ezekre hivatkozom.
- Az MGKSZ (és a hozzá tartozó egyesületek) kiállításain csak olyan, szabályos méretű, zárt lábgyűrűvel ellátott galambot lehet kiállítani, amelyiknek a gyűrűje tartalmaz a tenyésztő személyére utalást.(EZ a ma érvényes szabályunk szerint végtelenített sorszámot jelent, amelyhez a tenyésztő gyűrűigazoló lappal rendelkezik.) Nem állítható ki neves gyűrűt, jelzőgyűrűt viselő galamb.(A neves gyűrűt, - melyet a röpversenyzők versenyeiken használhatnak, - a jelzőgyűrűt a kiállítás előtt le kell venni (vágni) a galambokról!
Fontos a lábgyűrű mérete is:csak az Európa Szövetség ill. az MGKSZ által előírt méretű gyűrűt viselhet a kiállított galamb!(Csupán a példa kedvéért: az egri kék, a budapesti magasröptű keringő, a csepeli magasröptű hófehér keringő...csak 7mm-es, a king, a strasszer, a texán,stb. csak 10 mm-es gyűrűt viselhet.Az 1 -gyel nagyobb méretű gyűrű tolerálható, ha az nem lehúzható a galamb lábáról.)) Ki kell zárni a bírálatból minden, a fenti követelményeknek meg nem felelő galambot!
Melyek a fajtánként előírt méretek?
ITT, honapomon olvashatók.
Ezek megtalálhatók az MGKSZ 2005-ben kiadott Információs könyvében.(A börzéken kiállításokon és az MGKSZ irodáján ez beszerezhető.)Kölcsön is kérhető, csak lehetőleg ne szóbeli tájékoztatást fogadjunk el, mert a mégoly tapasztalt tenyésztő is tévedhet, hiszen ezek az előírt méretek néhány fajta esetében módosultak az utóbbi években.
Hol és hogyan szerezhetők be az előírt lábgyűrűk?
- Az MGKSZ iroda címén (1071 Budapest,Dembinszky u.52.,tel:06-1-3425538) rendelhetők meg a gyűrűk, akár egyesületen kívülieknek, egyéni megrendelőknek is, csak nekik némileg drágábban.(A gyűrű főrendelés idei határnapja:szepember 30!A későbbi - un. pótrendelés még többe kerül...)
Nem saját gyűrűs (vásárolt vagy mástól kapott gyűrűt viselő) galamb kiállítható-e?
Igen! Azt azonban jó tudni, hogy tenyésztői minősítésbe csak a saját gyűrűs galamb eredménye számít be.Ha más a tenyésztő és a kiállító személye, azt egyébként is illik a katalógusban feltüntetni, a kiállítónak ezt jeleznie.
Kell-e oltani a galambot?
Kiállításokra és börzékre csak paramixo elleni védőoltásról szóló, 8 napnál nem régebbi (8/A jelű) állatorvosi igazolással vihető galamb.Ha valahol ennek meglétét nem firtatják, az a rendezők felelőssége (vagy felelőtlensége)...Egyéb oltás ma Magyarországon még nem kötelező.
Hol található a legközelebbi egyesület, ahol belépésre lehet jelentkezni?
- Az MGKSZ honlapján - //gportal.hu/gindex.php?pg=15361918 - megtalálható az egyesületek név -és címjegyzéke régiónként bontásban.
Ki lehet egy fajtaklub tagja?
- Aki az MGKSZ valamelyik egyesületének igazolt rendes tagja, csak az kérheti felvételét.
Hol, kinél lehet egy bizonyos fajta galambot beszerezni?
- A hirdetéseken kívül ehhez is leginkább az Információs könyvből juthatunk adatokhoz, amelyben a tenyésztők neve és címe fajtánkénti bontásban is megtalálható.
Milyen fajta - vagy létezik-e egyáltalán - egy bizonyos nevű galamb (storcli, herzli,magyar házi,díszderes,stb.)?
- Az elismert, hivatalos fajtaleírással rendelkező magyar fajták megtalálhatók az MGKSZ gondozásában megjelent 2004-es Fajtaleíró könyvben.Az ebben található fajták mellett kiállításainkon bírálnak még pesti kéket, magyar pávát,dunakeszi babos keringőt, továbbá egy-két újabban elfogadott fajtát (pl. a magyar díszpostát), ill. fajtaelismertetés alattálló fajtákat,mint a kaposvári tigristarkát és a pesti gólyás keringőt.
A magyar fajták leírása itt, honlapomon megtalálható.
Van-e galambász újság (magazin), ha van, hol, hogyan lehet hozzájutni?
-Több galambász magazin is létezik , mind egy-egy szervezet hivatalos lapjaként:
- a "postásoké" a Postagalambsport ,
- az MGKSZ-é a Galamb és Kisállat Magazin, - ezek havonkénti rendszerességel jelennek meg.
- 2 havonként jelenik meg az MKTOSZ lapja , az Aprójószág.
Ezekhez vagy előfizetéssel lehet hozzájutni, vagy a monori börzéken, ill. az országos kiállításokon.(A Galamb és Kisállat Magazin megrendelhető az MGKSZ címén:1071 Budapest, Dembinszky u. 52.Tel:06-1-342-5538)
- A Galambász Magazin megszünt , fizetésképtelenné vált...
Miért érdemes országos kiállításra nevezni galambunkat? ("Egyesületi kiállítás volt, így nem is nagyon érdekelt az országos"- olvasom egy üzenetben..
Nos: egy tenyésztőnek igazi rangot a tenyésztői minősítés (bronz, ezüst, arany, gyémánt fokozat) jelenthet.E minősítések megszerzésének lehetősége az egyesületi kiállításokon nincs meg, csak az országos, nemzetközi vagy fajatklub kiállításokon.A fajtaklub kiállításon csak a 2 győztes, az országos vagy nemzetközi kiállításokon viszont minden "kiváló" (vagy "kitűnő")eredmény beleszámít a tenyésztői minősítésekbe.Igazi"szakmai" rangja tehát csak ezeknek a kiállításoknak van!
Melyek a rossz kérdésfeltevések és miért?
Melyik a legjobb galamb takarmánykeverék?
-Rossz a kérdés,mert önmagában megválaszolhatatlan:ugyanis más-más a galamb takarmányszükséglete időszakonként (költéskor, vedléskor, téli pihenő idején stb.), fajtacsoportonként,fajtánként )pl:egy texán mást igényel,mint egy ceglédi rövidcsőrű, egy röpgalamb is mást-mást az edzésidőszakban és a verseny előtti órákban,stb).
Melyik a legszebb galamb, melyik a legszebb színváltozat?
Szintén elhibázott kérdés, hiszen mindegyik fajta és színváltozat annak szép, aki éppen tenyészti.(Ha nem tetszene neki, minek tenyésztené?)
Olcsó és szép (kiállítási minőségű) galambot kitől tudnék beszerezni?
- Kiállítási minőségű galambot többnyire csak a fajta elismert (tenyésztői minősítéssel is rendelkező) tenyésztőitől lehet beszerezni, de annak bizony borsos ára van.(Csak a példa kedvéért: börzén már 3 ezer Ft-ért is lehet magyar óriást találni, az igazi minőségi galambért 25 ezret is elkér ( és kap is) a tenyésztője...)
Tanácsom: a kezdő galambász előbb alaposan fontolja meg, milyen fajtát szeretne, majd türelmesen térképezze fel a fajta tekintélyes tenyésztőinek körét, - és gyűjtse a pénzét.Csak minőségi galambot vásároljon! (Felemás szemű, bunkósfejű texán pár utódaiból soha sem lesznek fajtagyőztesek...)
Mikor mondhatjuk, hogy "szép ez a galamb"?
Csak akkor, ha (legalább az "igen jó" kiállítási minőséget elérő mértékben) megfelel a fajtaleírásában rögzítetteknek.( Pl. elképzelhető, hogy valakinek tetszene egy fésűs "egri kék",de egy egri kék tenyésztő számára az értéktelen jószág.Veszélyes továbbá fotók alapján minősíteni egy galamb "szépségét". A felemás szem, a görbe mellcsont, a talpfekély stb. csak kézbe vett galambon észlelhető...) Mást jelent egy szép galambfoto, s megint mást a "szép galamb", mint tenyésztői kifejezés!
A vásárolt galambot az új helyén hány nap szoktatási idő után lehet szabadon engedni?
Általános szabály, hogy az újonnan beszerzett galambot legkevesebb 2-3 hétig ne engedjük szabadon! Nagytestű, kevésbé röpképes fajtáknál ez az időszak rövidebb is lehet, postagalamb esetében viszont meghatározhatatlan a beszoktatási idő.A mondás szerint a jó postagalamb mindig visszatér eredeti dúcába! A jó tájékozódó képességű röpgalambfajtákkal (pl. egri kék) sem árt az óvatosság.Ha mindenképpen biztosítani akarjuk számukra a szabad röpülést, akkor ajánlatos ezzel megvárni az első fiókái kikelését.Ha értékes tenyészgalambról van szó, azt inkább tartsuk zárva, vagy kössük le szárnyait, s csak az utódait röptessük!
Hogyan lehet bekapcsoldóni a röpversenyzésbe?
A megfelelő tapasztalatszerzés után be kell szerezni egy Röpverseny Szabályzatot (honlapomon is olvasható), s azt alaposan meg kell tanulni. Érdemes ezután néhány röpversenyt személyesen is végignézni, majd vizsgára kell jelentkezni az egyesület röptitkáránál, ennek híján közvetlenül a Röpszakosztály vezetőjénél, aki(k) megszervezik a jelentkező vizsgáztatását, s gondoskodnak a röpigazolvány elkészítéséről.Ennek birtokában aztán lehet jelentkezni a röpversenyekre.
Folytatása köv. |