Dömsöd,2007.február 13.
2007. február 3.,Kondoros
Most is , mint az elmúlt esztendőben , bizakodva , de bizonyos aggodalmakkal vártam a klubkiállítást.
Voltak rossz előjelek: a nevezési kedv csökkenését vetítette előre a megélhetési költségek drasztikus emelkedése, aztán a madárinfluenza újbóli felbukkanása. Több klubtagunk előre jelezte, hogy különböző okok miatt nem tud részt venni a rendezvényen. Számomra a csapatverseny új szisztémája is azt tette feltételezhetővé, hogy alacsony lesz az egy tenyésztő által kiállított egyedek száma. (A csapatverseny vonatkozó alapfeltétele így szólt:”Minden benevezett madár részt vesz a csapatversenyben, ha legalább 6 db-ot nevez a tenyésztő.”)
Szerencsére azért akadtak biztató jelek is. A Lipcsei Európa Kiállítás visszaigazolta klubunk színekre vonatkozó tenyésztési irányának megalapozottságát: kitűnt, hogy az egyesek szerint vitatott „új” színek (pl. fekete,recesszív,levendula, ezüst) már egész Európában elfogadottak.
Másrészt bizakodtam, hogy a 44 fős klubtagságunk nagyobbik részét kitevő alföldi lakhelyű tenyésztőtársaim biztosan nevezni fognak.
A kiállítás pontos és szakszerű megépítésére garancia volt a kondorosi V-151-es egyesület, Péli Gyuri bácsi és a maga köré gyűjtött fiatalok odaadó munkája. Itt hadd fejezzem ki tiszteletemet Péli Gyuri bácsinak, aki 18 éven át vezette az egyesületet, és volt szíve a csúcson, egy nagyon szépen megrendezett kiállítás alkalmával lemondani tisztségéről. Így fogalmazott:azért van itt az ideje most, mert még tud segíteni, ha kérik. Kívánjuk, hogy jó egészségben, még sokáig maradjon közöttünk!
Sajnos, aggodalmaim részben beigazolódtak:16 tenyésztő nevezett a kiállításra, összesen 103 madarat. Szerintem a kiállított kollekció színvonala a klub hagyományainak megfelelő volt, de alacsonynak tartom a hímek mindössze 33%-os arányát. Ennek oka lehet, hogy köztudottan hamarabb jön ki egy jó tojó, mint egy hím. Másik lehetséges oka a színek szakszerűtlen keverése lehet, ennek nyomai főként a hímeken látszanak meg…Kun József tenyésztési felelős is szólt erről a klubgyűlésen. Felhívta a figyelmet az esetleges párosítási hibákra,valamint a színek helytelen megnevezésére. Megígérte, hogy a legközelebbi klubnapra e tárgyban színes szakmai anyagot készít, hogy mindenki számára egyértelművé tegyük a színek meghatározását. A jövőben a bírálat is színosztályonkénti bontásban történik ,s a nevezéseket is ennek tudatában kell leadni. A rossz színosztályba nevezett galamb eleve hátrányba kerül…A kiállított madarak mind egészséges, jól ápolt állatok benyomását tették rám.96 pontot 19,4%-uk kapott, és 90 pont alatti madár nem volt közöttük.
Meg kell köszönjem bírálóink tevékenységét. Saját költségükön, szabadidejüket feláldozva, önzetlenül segítik a klub sikerességét. Köszönjük, Demeter András, Győr János és Kun József!
Dévai Zoli, mint rendező most nem bírálhatott, de ő - édesapjával együtt - e nélkül is épp eleget tett a kiállításért, köszönjük nekik is!
A kiállítás jegyzőkönyve, - ahogy én láttam:
Február 23., szombat
Nyolc órától volt látogatható a kiállítás.1208 került ketrecekbe a kondorosi sportcsarnokba - világos, levegős, jól átlátható és átjárható teremben, - ideális körülmények között.10 órakor volt az ünnepélyes megnyitó, ahol egyértelműen tapasztalható volt, hogy a térség fontosnak tarja a rendezvényt. Jelen volt a terület parlamenti képviselője, a megyei közgyűlés, a helyi iskola képviselője és nem utolsó sorban a polgármester is. Itt voltak az MGKSZ vezetői is, élükön Uhrner Antallal , és megköszönték Péli György eddigi munkáját.
Az ünnepélyes megnyitó után állófogadásra invitálta a rendezőség a meghívott vendégeket és a klubok képviselőit a kondorosi csárdába. A szervezésről még annyit, hogy rajtunk kívül még az angol modena, a dudoros, a king, a máltai,tyúktarka és a tollalakzatos galambok tenyésztői állítottak ki klubszinten.
19 órakor tenyésztői est kezdődött a kondorosi csárdában.
Január 4., vasárnap
8 órakor nyitott a kiállítás, 8:30-kor már a környéken is alig lehetett parkolni.Az utcán és a szomszédos udvarban komoly börze alakult ki sok érdeklődővel. Találkoztam Nagy Imrével, az Alakgalamb Szakosztály elnökével, aki gratulált a színvonalas kiállítási kollekciónkhoz, egyúttal arra kért, hogy a jubileumi nemzeti kiállításra a klub biztosítson egy átvevőt.
11 ó:klubgyűlés (jelen volt 26 klubtag)
-Tóth István klubelnök köszönti a megjelenteket,megköszöni a rendezőknek a színvonalas kiállítást, és kiemeli két rendező klubtagunk, Dévai Mihály és Dévai Zoltán munkáját.
Ács Balázs klubtitkár:
1,/Pénzügyi beszámoló:nevezési díból 30900.- Ft bevétel, a díjakra 35500.- Ft-ot fordítottunk. Az oklevelek még nem készültek el, ezt később tudjuk átadni.
2./Új klubtagok bemutatása:
Winkler Róbert kondorosi tenyésztő és texán bíráló,
Kókai Sándor felgyői galambász.
3./A kiállítás rövid értékelése. Változtatni kellene a csapatverseny feltételein, kötelezővé kellene tenni a hímek bizonyos arányát.
4./Következő klubkiállításukat az MGKSZ 125. éves jubileumi kiállításával együtt tartsuk meg!
Kun József tenyésztési felelős: helytelennek tartja a hímeken elő-előforduló többszínű koszorút;
egyesek nevezéskor szakszerűtlenül jelölik meg a színeket, a következő kiállítási szezonig a színek meghatározását egységessé kell tenni.
A túlsúlyos galamboknál az ideálméretek is torzulnak:nem lehet így a galamb 27x27 cm.
Tóth István szavazást rendelt el a felvetett kérdésekben:
1./16 fő támogatásával döntés született: a csapatversenybe fele-fele arányban kötelező nevezni hím és tojó galambot.
2./ A felső súlyhatár esetleges meghatározását a tagság elvetette.(Ha a galamb arányos testű, zárt hátú, lehet 1 kg-on felüli is.)
3./A jelenlevők egyöntetűen támogatták a javaslatot, mi szerint a klubkiállítást együtt tartsuk a 125.éves országos kiállítással, feltéve, ha
egysoros ketrecek lehetnek;ha színosztályok szerint lesznek berakva a galambok,s a katalógusban is szerepelnek majd a színek.(Megjegyzés:ehhez a nevezési íveket szabályosan kell kitölteni!)
4./Fózer György dabasi klubtársunk jelentkezett a berakói feladatra az országos kiállításon.
5./Dévai Zoltán:javasolja, hogy évente több időt töltsünk együtt, több alkalommal jöjjünk össze kötetlen beszélgetésekre. Az első ilyen rendezvény megszervezését és költségeit is magára vállalja május egyik szombatjára. A tagság egyöntetűen jónak látta a felvetést, de úgy, hogy a költségeket majd összeadjuk. További rendezvények házigazdájának jelentkezett még Gólya Tibor és Sass Kálmán klubtársunk.
Eredményhirdetés:
Összesen 11 díjat adtunk ki: 6 db texánnal díszített kerámia vázát, 4 db serleget (a csapatverseny helyezettjeinek) és 1db, az MGKSZ által felajánlott serleget.
Győztesek:Tóth István - fajtagyőztes hím (örvös nyakú),
Kreisz Gyula – fajtagyőztes tojó (kék kovácsolt).
Színgyőztesek:Győr János – vörös kovácsolt tojó,
Kun József – fekete tojó,
Fózer György –recesszív sárga hím.
Csapatverseny:1.Kreisz Gyula 95 átlagpontszám,
2.Győr János 94,83,
3.Bézi Isván 94,33,
4.Fekete Sándor 94,16,
5.Juhász István 94,16
Az MGKSZ által felajánlott díj:Demeter András - fakó szalagos tojó.
Gratulálunk a győzteseknek, és további sikeres tenyésztést kívánunk!
Tóth István zárszavában megköszönte a jelenlévők részvételét,s jó utat kívánva bezárta a klubgyűlést.
Miközben magam is befejezettnek tekintem a kiállításról írt emlékeztetőmet, azon morfondírozok, miért is voltam ilyen részletező. Nos, csak azért, hogy aki nem volt ott, az is képet kapjon a történésekről. Csak remélni merem, hogy legközelebb mindenki jelen lesz, s akkor elég lesz egy tömör, a száraz tényeket rögzítő jegyzőkönyv is.
Köszönöm a figyelmet, és mindenkinek kívánok jó egészséget, sikeres tenyészévet!
Az emlékeztetőt készítette:Ács Balázs klubtitkár
Texán klubkiállítás Kattints arra a képre, amelyiket nagyobb méretben szeretnél megnézni!
|